Obowiązujące w Polsce świadczenie honorowe dla stulatków zostanie, o ile przegłosuje je sejm, zabezpieczone ustawą. Do tej pory funkcjonowało jedynie zwyczajowo.
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został przyjęty przez Radę Ministrów 6 sierpnia 2024 r. Następnie został przesłany do Sejmu i skierowany do opinii Biura Legislacyjnego. 26 sierpnia 2024 roku skierowano go do I czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Finałem drogi legislacyjnej będzie przyjęcie ustawy i podpis prezydenta.
Historia „stulatkowego”
Honorowe, wypłącane co miesiąc świadczenie dla stulatków, znane również jako „stulatkowe”, mają na celu wsparcie finansowe osób, które osiągnęły wyjątkowy wiek 100 lat (jest ich obecnie 6000, ale liczba ta będzie w przyszłości znacząco rosnąć). Przez wiele lat świadczenie było przedłużane, ale nie posiadało trwałej, ustawowej podstawy.
Historia świadczenia sięga 1972 roku kiedy to zostało wprowadzone na mocy decyzji Prezesa Rady Ministrów. Aktualnie comiesięczne świadczenie przyznawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS (jeśli dotyczy rolnika) w sposób, który można uznać za uznaniowy gdyż jest wypłacane „w drodze wyjątku”. Oczywiście ów wyjątek jest od lat regulowany ustawą emerytalną (art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – Dz. U. z 2021 r. poz. 291, z późn. zm.), niemniej brakowało do tej pory prawnego aktu, który by wypłatę „stulatkowego” trwale sankcjonował.
Zgodnie z nowymi przepisami prawo do otrzymywania świadczenia honorowego będzie przysługiwało obywatelom polskim, którzy ukończą 100 lat życia, a wypłata środków nastąpi z urzędowego nadania. Świadczenia będą waloryzowane od 1 marca 2025 roku.
Coroczna waloryzacja świadczeń
Kwota bazowa „stulatkowego” dla wszystkich osób uprawnionych, niezależnie od tego kiedy nabyli uprawnienia do świadczenia, wyniesie na dzień 1 stycznia 2025 r. 6246,13 zł brutto.
Dodatkowo, świadczenie to będzie corocznie waloryzowane od 1 marca na zasadach analogicznych do waloryzacji emerytur i rent, co zapewni jego dostosowanie do zmian w kosztach życia.
„Stulatkowe” również dla osób bez emerytur
Świadczenie będzie wypłacane z urzędu dla wszystkich obywatelski polskich, którzy ukończyli sto lat. Do tej pory „stulatkowe” dotyczyły jedynie osób, które otrzymywały emerytury z ZUS i KRUS, pomijało zaś te osoby, które nigdy nie uzyskały świadczeń emerytalno-rentowych. Teraz sytuacja zmieni się – również takie osoby będą mogły skorzystać ze świadczenia, ale nie z urzędu lecz na swój wniosek.