W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem trzeba pamiętać o potrzebach seniorów, którzy wymagają szczególnej troski i opieki w tych trudnych czasach. W Łodzi tysiące seniorów otrzymało wsparcie – w pomoc zaangażowali się wolontariusze, którzy chętnie robili zakupy spożywcze oraz dostarczali środki ochrony osobistej.

Gest pomocy na wagę złota

Cały czas jesteśmy świadkami padających rekordów zachorowań – pomoc seniorom, czyli przedstawicielom najbardziej narażonej na zachorowania grupy, jest potrzebna jak nigdy wcześniej. Osoby starsze należą do grupy osób szczególnie zagrożonej ze względu na wiek, stan zdrowia i inne czynniki, które mogą obniżyć odporność. Ich bezpieczeństwo i profilaktyka zdrowotna są obecnie wyjątkowo ważne. W trosce o nich podejmowane są różne działania – różne w ramach miejskich inicjatyw.

Zapotrzebowanie na taką pomoc wśród seniorów cały czas rośnie, a w całym kraju chętnie organizują się wolontariusze niosący niezbędne wsparcie. Jednym z miast, w których takie akcje pomocowe są koordynowane wyjątkowo sprawnie, jest Łódź. Pomoc, która niewiele kosztuje wolontariuszy, dla seniorów jest nieocenionym wsparciem.

Łodzianie pomagają chętnie

Miejski Wolontariat w Łodzi to szansa na zwiększenie zasięgu udzielanej pomocy. Dodatkowe wsparcie ze strony młodych łodzian jest adresowane do osób starszych, które z racji wieku lub różnych swoich ograniczeń nie mogą lub obawiają się wychodzić z domu, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, a także samotnych. Od 20 października, czyli od momentu uruchomienia 2. edycji Miejskiego Wolontariatu, zanotowano około 75 zgłoszeń i stworzono bazę 74 wolontariuszy gotowych do niesienia pomocy osobom starszym.

Urząd Miasta Łodzi uruchomił Miejski Wolontariat już w marcu, czyli podczas I fali pandemii. Wolontariat działał do czerwca, wpłynęło około 650 spraw, zarejestrowało się wtedy 165 wolontariuszy. Łodzianie chętnie pomagają, ale zapotrzebowanie na taką pomoc systematycznie rośnie – baza wolontariuszy budowana podczas 2. edycji cały czas rośnie.

Jak dołączyć do Miejskiego Wolontariatu w Łodzi?

Aby pomagać w ramach wolontariatu i wspierać siebie nawzajem, należy zgłosić się telefonicznie lub mejlowo do Biura Aktywności Miejskiej. Trzeba w nim podać swoje dane kontaktowe (imię nazwisko, numer telefonu, adres mailowy, dzielnica, w której można nieść pomoc) oraz wpisać w tytule „Wolontariat miejski”.

Formalności są skrócone do minimum – trwają około 5-10 minut. Każdy chętny do niesienia pomocy seniorom otrzyma dokładne wskazówki, identyfikator, niezbędne akcesoria ochronne – jak maseczki, rękawiczki oraz płyny dezynfekujące oraz kontakty do seniorów. Poza satysfakcją można uzyskać też przyjaźń na czas po covidzie – a także doświadczenie, którym seniorzy chętnie się dzielą.

Każdy wolontariusz, którzy zgłosił się do udziału w akcji i jest już aktywny, posiada identyfikator i kontaktuje się z seniorami. – Wolontariat działa w bardzo prosty sposób – senior, dzwoniąc na call center, zostawia informacje o swoich potrzebach, o tym w jakiej dzielnicy mieszka, a to my szukamy wolontariusza, który zadeklarował chęć pomocy na danym terenie – wyjaśnia Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

Seniorzy pod ochroną

Podczas epidemii osoby starsze powinny być wyjątkowo chronione – duża część seniorów w związku z epidemią nie powinna wychodzić ze swoich domów. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy potrzebne są zakupy spożywcze, leki czy środki higieniczne? Zrealizowanie takich potrzeb wymaga wyjścia z domu, czego jednak seniorzy powinni unikać.

Zakres pomocy jest wcześniej uzgadniany, ale najbardziej potrzebne są bezpośrednie formy dystrybucji pomocy – jak między innymi zakupy dla seniorów. Seniorzy są szczególnie chronieni w obliczu zagrożenia koronawirusem i potrzebują dodatkowego wsparcia i troski w tak podstawowych czynnościach jak codzienne – czy raczej cotygodniowe w obecnych czasach – zakupy. Osobom tym zaleca się unikanie dużych skupisk ludzkich, w tym sklepów i targowisk.

Call Center Senior – numer telefonu dla seniorów

Specjalny numer telefonu dla osób starszych – Call Center Senior – został stworzony, by seniorzy mogli zadzwonić i zgłosić się jako potrzebujący do Miejskiego Wolontariatu. Za jego pośrednictwem można zgłosić się o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu.

Można go jednak wykorzystać również w innych sprawach – numer jest czynny w godzinach pracy urzędu, czyli poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 8.00-16.00, a we wtorki od 9.00 do 17.00. Przypominamy też seniorom, by sprawdzili tożsamość gości i korzystali z wizjera – każdy wolontariusz posiada identyfikator, nie wpuszczali nikogo obcego do mieszkania, rozliczali się dopiero po otrzymaniu zakupów.

Zorganizowanie i sprawne koordynowanie Wolontariatu Miejskiego w Łodzi przyczyniło się do zmniejszenia poczucia strachu i zagrożenia przez najstarszych mieszkańców. Seniorzy wiedzą, że mogą liczyć na bezinteresowne wsparcie w codziennych sprawach, jak m.in. zrobienie zakupów czy zakup lekarstw.

Dane kontaktowe

Biura Aktywności Miejskiej UMŁ
adres e-mail: wolontariat@uml.lodz.pl
numer telefonu (dla wolontariuszy): 42 638 52 53
Call Center Senior (numer dla seniorów): 42 638 55 00